A számunkra ideális biztosítás keresésekor számtalan biztosító ajánlatával találkozhatunk a piacon. A termékek kondíciói sokszínűek, és olykor nehéz eligazodni, hogy hol érdemes szerződést kötnünk. A következőkben összeszedtünk néhány olyan pontot, amit érdemes megvizsgálnod, mielőtt egy biztosító mellett teszed le a voksodat.
Milyen régóta létezik a biztosító?
Nagynevű, régóta működő biztosító választásával nem tudsz nagyon mellélőni, hiszen biztonságban tudhatod a biztosításodat. Az új, ismeretlen biztosítók háza táján azonban érdemes körülszimatolnod. Milyen szakmai tapasztalattal rendelkeznek? Van-e elegendő fedezetük a káresemény kifizetésére? Akadnak fiatal, megbízható biztosítók a piacon, ám ők sem a “semmiből” érkeztek a színtérre. A szakértők általában nagyobb biztosítótársaságtól válnak ki, ahol kellő tudással vértezték fel magukat.
Különösen fontos ez a szempont a hosszú távú szerződéseknél, például nyugdíjbiztosításnál, ahol akár 20-25 múlva is el kell tudnunk érni a céget. A nyugdíjbiztosításról ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.
Milyen az ügyfélkezelés?
A biztosítás megkötésekor egy szolgáltatást vásárolsz, így jogosult vagy ezzel kapcsolatban minden segítségre. Ha egy biztosító ügyfélszolgálati telefonszámát vagy e-mail-címét szinte lehetetlen előkutatni, vagy nem jelölnek ki melléd biztosítási szakértőt, aki kezeli a biztosításodat, akkor érdemes lehet inkább továbblépni.
Milyen a kárkifizetési arány?
Bizonyos biztosítások esetében könnyű az összehasonlítás, hiszen a paraméterek ugyanazok (pl. egy casco vagy lakásbiztosítás). Érdemes különösen a kárkifizetési arányokat megtekinteni, hiszen sokszor egy picivel drágább termék sokkal jobb összeget állapít meg, mint az olcsóbb verzió.
Mi például 2022-ben kifizettünk:
- 6 viharkárt,
- 32 villámcsapás utáni térítést,
- 2 vízkárt,
- 83 betörést,
- 85 tűzkárt.
Mennyire fedi le az igényeinket?
Azok a bizonyos apró betűs részek kellemetlenek tudnak lenni. Például egy ügyfelem életbiztosítására nyugdíjzáradékot tettek, pedig neki akkor már volt nyugdíjbiztosítása, és számára az volt a fontos, hogy kritikus esetekben hozzáférjen a pénzéhez. Nagyon alaposan át kell tekinteni a záradékokat és apró betűs részeket, ha a későbbiekben nem akarunk kellemetlenül meglepődni.
Melyek a kizáró okok és várakozási idők?
Bizonyos biztosítások esetében ahhoz, hogy az összeget mozgósítani lehessen, meghatározott időnek el kell telnie, hogy elkerülhetőek legyenek a biztosítási csalások. Ezek az időintervallumok hónapokra, évekre rúghatnak a biztosítás fajtájától függően. Érdemes a szerződéskötés előtt tisztázni a feltételeket a kizáró okokat tekintve, szintén a későbbi kellemetlen meglepetések elkerülése végett.
Ha szeretnél segítséget a neked legjobb biztosítás kiválasztásához, akkor keress minket bátran!